6 Aralık 2014 Cumartesi

İlk deneyim : Acemi işi dikiş

Herkese merhaba
İlk defa bir dikiş yazısıyla karşınızdayım. Ama itiraf etmeliyim ki dikiş aşamalarını fotoğraflamak kadar yazısını ayrıntılı yazmakta zormuş özellikle benim gibi dikiş bilmeyen biri için ama dikmesi çok keyifli. Aslında dikiş dikmeyi uzun zamandır çok istiyordum ama biraz teşviğe ihtiyacım varmış sanırım. Sağolsunlar Gülçin (byantigone), Serra (serrafun) ve Türkan (harika oldu) beni bu konuda heveslendirdiler. Hatta geçen haftaki blogger buluşmamızdan bahsettiğim şu yazımda Serra ve Gülçin'in kumaş hediye ettiklerini söylemiştim durum böyle olunca büyük bi hevesle başladım dikişe. Aslında bu kadar çabuk başlamam da annemin bana yardım etmeyişi de etkili oldu. Annem istediğim eteği bana dikmeyince iş başa düştü. Ama daha önce hiç tecrübem yoktu bende nette temel etek kalıbı çıkarma ve dikişiyle ilgili bir sürü video izledim ve önde ve arkada iki pensli yan fermuarlı bi etek kalıbı çıkardım. Sonra da bi cesaret aldım makası elime.
Kolay Etek Dikimi

Önce kalıbı kumaş üzerinde sabitleyip kumaşa aktardım ve dikiş payı bırakarak kestim. Sonra bol teğel alarak dikiş yerini her iki tarafta da belirledim ve yine aynı yerlerden daha sıkı teğelleyip provasını yaptım.

Kolay Etek Dikimi

Kolay Etek Dikimi

İstediğim ölçülerden olunca geçtim dikiş makinesinin başına.
Eteğin dikişine geçmeden önce kullanılmayan artık kumaşlardan biraz deneme yaptım ki elim alışsın dikişim düzgün olsun diye. Elim alışınca da penslerini ve fermuar payı bırakarak yanlarını diktim.

Kolay Etek Dikimi
 Gizli fermuarlar için ayrı bi dikiş aparatı oluyomuş sanırım ondan bizde olmadığı için olabildiğince dibinden dikmeye çalıştım ama çok yanaşmadığı için annem elinde yaptı o kısmı. Beli içinde kemer yapmayı düşündüm ama sonra kolaya kaçıp enli lastik dikiverdim. En sonda içinde kalan kısımlara sülfile dikişi yaptım ki sonradan kumaş atmasın. Etek ucunun dikişini ise annem yaptı düzgün dikemezsen marullu olur etek ucunda çok belli olur dedi ve etek dikişini bana bırakmadan yapıverdi sağolsun.

Kolay Etek Dikimi

Kolay Etek Dikimi

İşte istediğim kumaştan istediğim model eteğim hazıııır. :)
Ve tabi ki hemen blogger buluşmamızda giydim. İnsanın kendi diktiğini giymesi ayrı bi keyifmiş. Şimdi daha da heveslendim.

Kolay Etek Dikimi
Elimde 4 parça daha kumaş var ama onlardan ne dikebilirim pek bilmiyorum fikir verirseniz çok mutlu olurum.
Benim ilk deneyimim böyleydi nasıl buldunuz yorumlarınızı bekliyorum :)

İnstagramdan takip için : cansununmodagezegeni

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder